Na szlakach Wewnętrznych Karpat Wschodnich i Tatr Wysokich

Góry Rodniańskie i Karpaty Marmaroskie to najwyższe pasma górskie Wewnętrznych Karpat Wschodnich. To one stały się tematem rozmów i prezentacji Doroty Mróz, na kolejnym styczniowym spotkaniu (31.01. 2017 r.) w Klubie Podróżnika, w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym, w ramach „Podróży bliskich i dalekich”.

Dorota Mróz z sentymentem powróciła wspomnieniami do maja ubiegłego roku, kiedy to miała okazję uczestniczyć w niesamowitej wyprawie w głąb dzikich Gór Marmaroskich. Niezwykle miło wspomina przejazd kolejką parową Mocanita ze składem węgla, z małego rumuńskiego miasteczka Viseu de Sus w malownicze górskie rejony. Z leśnej kolejki wąskotorowej mogła obserwować malownicze pejzaże, nieprzebyte lasy, pracujących drwali, przez co dało się odczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Oczarowała klubowiczów niesamowitymi krajobrazami gór, połonin, wodospadów (Cailor) i jezior w kotłach polodowcowych (Iezer, Bistitei Stiol), uwidocznionymi na prezentowanych fotografiach, zrobionych podczas zdobywania szczytu Gór Rodniańskich - Pietrosul, Przełęczy Gargalau i Prislop. Opowiedziała o niezwykle zmiennej górskiej pogodzie, stromych, oblodzonych podejściach i wypadku koleżanki, o który nietrudno na ośnieżonych zboczach. Zachwyciła fotografiami krokusów, zawilców i kaczeńców, rosnących w zimowej scenerii na dużych przestrzeniach hal.

Zwróciła uwagę klubowiczów na drewniane cerkwie z przepięknymi malowidłami, odświętne stroje ludowe, zakładane w każdą niedzielę, niezależnie od płci i wieku, a także finezyjnie rzeźbione drewniane bramy, charakterystyczne dla zabudowy marmaroskiej, będące elementem folkloru i unikatowej kultury regionu. Pokazała robiący wrażenie drewniany zespół klasztorny mniszek w Barsanie z muzeum etnograficznym, hodowlą pawi i przepięknymi rabatami kwiatów.

Spotkanie zakończyło się przywołaniem wspólnego wyjazdu klubowiczów do Starego Smokowca, miejscowości u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, gdzie znajduje się robiąca niesamowite wrażenie Tatrzańska Świątynia Lodowa, pełna lodowych rzeźb, przypominająca zimową baśniową krainę.

Na kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika zapraszamy 28 lutego 2017 r. o godz. 16:00 na opowieść pt. „Od Wenecji po Pompeje”.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony