Moje wspomnienia

 

25 października 2016 r. do Filii nr 6 - Centrum Multimedialnego, po wakacyjnej przerwie, przybyli na Klub Podróżnika pasjonaci podróży, aby uczestniczyć w spotkaniach z cyklu „Podróże bliskie i dalekie”.

Przywołano wiele ciepłych wspomnień z wakacyjnych wycieczek, dużo wrażeń, które jeszcze malowały się na twarzach klubowiczów. Na ich podstawie ułożono plan klubowych spotkań na najbliższe miesiące.

Ponadto swoje ostatnie wyjazdy po pięknej ziemi ojczystej zaprezentował Józef Habrat. Lipnica Murowana znajdująca się na małopolskim szlaku Architektury Drewnianej, była pierwszym miejscem, które przywołał. Zwrócił uwagę klubowiczów na przepiękną miejscowość, która od 2004 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wrócił wspomnieniami do Niedzieli Palmowej, którą świętował w tym miejscu, zachwycając fotografiami przepięknych palm i ozdób wielkanocnych.

Ćmielów, znany głównie z produkcji porcelany, był kolejnym miejscem, na które Józef Habrat zwrócił naszą uwagę Na prezentowanych fotografiach mogliśmy zobaczyć przepiękne wyroby jednej z najstarszych fabryk porcelany w Polsce, z tradycjami sięgającymi 1790 r., wyroby, które niejedna z pań zapragnęła mieć w swojej domowej zastawie.

Twierdza Zamość oraz widoki na ratusz i kolorowe kamienice  na zamojskim rynku przywołały jeszcze inne wspomnienia, o których z zainteresowaniem wszyscy słuchali. Natomiast Pałac w Kozłówce wzbudził zachwyt kolekcją obrazów, rzeźb, mebli i luster, dobrze zachowanych wnętrz, które posiadają bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.

Na koniec obejrzeliśmy fotografie, umiejscowionej nieopodal kościoła w Iwoniczu Zdroju, Drogi Krzyżowej i Golgoty Narodu Polskiego powstałej w hołdzie Polakom, którzy przeszli „Golgotę Wschodu”: mordy, wywózkę, głód, więzienia, łagry, gułagi. Piękne miejsca z licznymi napisami, cytatami i sentencjami zachęcają do zadumy i głębokiej refleksji.

Na kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika, którego tematem będzie Gruzja, zapraszamy już 22 listopada o godz. 16:00.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Początek strony