Piękna Madera

Madera była przedmiotem spotkania Klubu Podróżnika w cyklu „Podróże bliskie i dalekie” przed wakacyjną przerwą. Swoje wrażenia z wycieczki przedstawiła klubowiczom Stefania Wójtowicz. Spotkanie odbyło się 30 maja 2016 r. w Fili nr 6 - Centrum Multimedialnym. S. Wójtowicz odwiedziła Maderę we wrześniu ubiegłego roku. Mieszkała w miasteczku Ponta Delgada.

Madera to największa wyspa portugalskiego archipelagu o tej samej nazwie, położonego na Oceanie Atlantyckim. To wyspa wulkaniczna, o górzystej powierzchni. Jest tak niewielka, że wzdłuż wybrzeża (zaledwie ok. 140 km) można ją objechać samochodem w kilka godzin. Liczba stałych mieszkańców Madery wynosi ok. 260 tys. Liczba ta wzrasta w sezonie turystycznym, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Portugalska nazwa wyspy, Ilha Madeira, oznacza Wyspa Drewna lub Wyspa Zalesiona. Rozwijające się od XV wieku osadnictwo, związane z pozyskiwaniem żyznej wulkanicznej gleby pod uprawę trzciny cukrowej i winnej winorośli, przyczyniło się do wylesienia wyspy. Obecnie podstawą gospodarki Madery jest rolnictwo, winiarstwo, rybołówstwo i rzemiosło, ale znaczącym źródłem utrzymania ludności jest turystyka. Łagodny subtropikalny klimat, bogata roślinność z licznymi gatunkami sprowadzonymi z innych zakątków świata, malownicze widoki sprawiają, że Madera, nazywana „wyspą wiecznej wiosny”, jest atrakcyjnym celem podróży turystycznych.

Podczas pobytu na Maderze S. Wójtowicz odwiedziła Dolinę Zakonnic (Curral Das Freiras) - wioskę położoną w trudno dostępnej dolinie, ukrytej wśród szczytów i stromych zboczy, w centralnej części Madery. W XVI wieku przed atakami francuskich piratów chroniły się tutaj klaryski z Funchal, ale wkrótce osada stała się miejscem schronienia także dla prześladowanych i uciekających przed wymiarem sprawiedliwości. Podróż z Funchal do doliny trwała wtedy wiele dni, dziś turystycznym autobusem można dotrzeć do wioski drogą prowadzącą skalnymi półkami i tunelami w niespełna dwie godziny. Miejscową atrakcją kulinarną są kasztany, z których mieszkańcy wioski wytwarzają likiery, a także dodają je do większości potraw.

S. Wójtowicz zaprezentowała też klubowiczom zdjęcia ogrodów w Monte. W 1987 roku biznesmen i kolekcjoner sztuki, José Manuel Rodrigues Berardo, nabył i przekazał fundacji swojego imienia byłą rezydencję angielskiego konsula, Charlesa Murraya. Tak powstał Ogród Tropikalny Monte Palace. Dawne tereny zielone zostały obsadzone roślinami z wielu regionów świata, a także rodzimymi gatunkami: cedrami, krzewami laurowymi, paprociami. Do istniejących wcześniej sadzawek wprowadzono karpie koi. To jeden z wielu elementów ogrodu, nawiązujący do kultury Dalekiego Wschodu, którą Berardo poznał w czasie podróży do Chin i Japonii. Spacerując alejkami ogrodu można podziwiać liczne nisze, pagody, bramy, latarnie z różnych stron świata, posągi Buddy, kamienne rzeźby, historyczne mozaiki z płytek ceramicznych, cykl 166 paneli z ceramiki szkliwionej, zatytułowany „Przygoda Portugalczyka w Japonii” i 40 paneli ilustrujących historię Portugalii. Podziwiając ogród w Monte, warto również odwiedzić otoczone wspaniałą roślinnością Muzeum Monte Palace z ekspozycją współczesnej rzeźby artystów z Zimbabwe „Afrykańska pasja” i prezentacją prywatnych kolekcji ponad tysiąca minerałów i kamieni szlachetnych z Brazylii, Portugalii, Południowej Afryki, Zambii, Peru, Argentyny, Ameryki Północnej „Sekrety matki natury”.

Jednym z nielicznych zabytków architektury na wyspie jest pochodzący z połowy XVIII wieku kościół Nossa Senhora do Monte w Funchal, stolicy Madery. W nawie bocznej świątyni znajduje się grobowiec Karola I, ostatniego Habsburga władającego Cesarstwem Austro-Węgierskim. Karol I to nie jedyna osobistość, związana z historią wyspy. Na kuracji przebywała tu kilka miesięcy cesarzowa Austrii Elżbieta, znana szerzej jako Sissy, wypoczywali Józef Piłsudski i Winston Churchill. Według portugalskiej legendy, po przegranej bitwie pod Warną zamieszkał na Maderze król Polski i Węgier, Władysław Warneńczyk, któremu udało się unieść z bitewnego tumultu nie tylko głowę, ale i życie...

Turyści o silnych nerwach, żądni mocnych wrażeń, mogą skorzystać w Funchal z jeszcze jednej lokalnej atrakcji: zjazdu wąskimi uliczkami w wiklinowych saniach, kierowanych przez mężczyzn w tradycyjnych białych koszulach i słomkowych kapeluszach. Natomiast preferujący mniej karkołomne środki lokomocji mają do dyspozycji dwie linie kolejki linowej Teleférico do Funchal. Widok z przeszklonych wagoników dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Wśród miejsc, których nie można na Maderze nie odwiedzić, S. Wójtowicz wymieniła baseny w Porto Moniz i jaskinie w São Vicente. Zarówno naturalne baseny, jak i tunele lawowe są świadectwem wulkanicznego pochodzenia wyspy: powstały w wyniku gwałtownego krzepnięcia płynącej lawy z zimnymi wodami oceanu. Wycieczka do wnętrza Ziemi, z doskonale dobraną iluminacją jaskiń i tuneli, z muzyką w tle, sprawia niesamowite wrażenie.

Po prezentacji zdjęć, klubowicze obejrzeli też film - pamiątkę turystyczną, przedstawiający piękno Madery i jej atrakcje turystyczne.

Ponieważ na okres wakacji Klub Podróżnika zawiesza działalność, Janina Wyłób podsumowała klubowe spotkania w sezonie 2015/2016 i zaprosiła wszystkich udających się w podróże bliskie i dalekie do dzielenia się wakacyjnymi wspomnieniami w jesieni.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony