Jordania

26 kwietnia 2016 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym zgromadzili się pasjonaci wypraw krajowych i zagranicznych, aby uczestniczyć w spotkaniu Klubu Podróżnika, na którym nasza przewodniczka opowiedziała nam o swojej podróży do Jordanii.

Opowieść o Jordanii rozpoczęła od kilku słów o samym państwie. Jordania to państwo arabskie, położone na terenach starożytnej Palestyny, pomiędzy Izraelem, Irakiem i Arabią Saudyjską, bezpieczne i bardzo przyjazne turystom. Posiada bardzo zróżnicowany krajobraz. To tutaj urodzajny Rów Jordanu sąsiaduje z pustynią. Granica z Izraelem przebiega przez Morze Martwe - najniżej położony punkt na Ziemi. Jego okolice słyną z uzdrowisk. Kraj posiada bardzo bogate złoża fosforytów, których wydobycie zapewnia Jordanii pozycję pierwszego eksportera na świecie. Jordania ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i komunikacyjną, obejmującą m. in. trzy lotniska.

W dalszej części usłyszeliśmy o Ammanie - stolicy kraju, która słynie z wielu zabytków z czasów rzymskich: amfiteatru z II wieku, przy którym działa Muzeum Etnograficzne i Muzeum Tradycji Ludowej, forum otoczonego z trzech stron kolumnami, odeonu z amfiteatralną widownią, nimfeum - kompleksu fontann i basenów oraz świątyni Herkulesa z czasów panowania Marka Aureliusza.

Kolejnym miejscem było Ajlun z zamkiem wzniesionym w XII wieku przez sułtana Saladyna do obrony kraju przez atakiem krzyżowców i kontrolowania widocznych stąd kopalń rudy żelaza. Pobliskie góry otaczające Ajlun porastają lasy piniowe i gaje oliwne.

Dżarasz (starożytna Geraza), miasto położone w niewielkiej odległości od Ammnau, znane jest z festiwalu kultury i sztuki z udziałem artystów z wielu krajów świata i stanowiska archeologicznego obejmującego ruiny jednego z najlepiej zachowanych starożytnych miast rzymskich. Przez całą jego długość prowadzi brukowana ulica z kolumnami po obu stronach. Wejście dla turystów stanowi Brama Południowa w formie łuku triumfalnego. Znajdują się tutaj także ruiny kościołów chrześcijańskich, m. in. kościół św. św. Kosmy i Damiana z doskonale zachowanymi mozaikami.

Kolejnym odwiedzonym miejscem była Madaba, miasto słynące z mozaikowej mapy Palestyny i Dolnego Egiptu. Pochodząca z VI wieku, najstarsza na świecie mozaika geograficzna, znajduje się w prawosławnej bazylice św. Jerzego.

Góra Nebo to według miejscowych tradycji góra, z której Mojżesz ujrzał Ziemię Obiecaną. Teren parku archeologicznego stanowi własność Kościoła katolickiego, a antycznymi zabytkami opiekują się zakonnicy z Kustodii Ziemi Świętej. W 2000 roku odwiedził to miejsce papież Jan Paweł II.

Ostatnim miejscem, o którym usłyszeliśmy, była Petra - obecnie ruiny miasta położone w skalnej dolinie, do której jedyna droga prowadzi wąskim wąwozem. Od innych miast swojej epoki Petra różniła się tym, że większość jej budowli była wykuta w skale. Nabatejczycy nazywali Petrę „wielobarwną” ze względu na zmieniający się na skutek zmian oświetlenia kolor skał.

Piękne widoki, imponujące ruiny i monumentalne zabytki, interesująco przedstawione przez naszą przewodniczkę, zrobiły wielkie wrażenie na uczestnikach spotkania. Klubowicze nabrali ochoty, by kiedyś zobaczyć to wszystko na własne oczy. A na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika zapraszamy 10 maja 2016 r. o godz. 16:00.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony