Uroki Hawajów

24 marca 2015 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Podróżnika, na którym Teresa Szydło podzieliła się z nami wspomnieniami z pobytu na archipelagu Hawaje.

Pobyt na Hawajach był jednym z etapów podczas podróży pani Teresy do Stanów Zjednoczonych. Nasza przewodniczka na początku spotkania przedstawiła całą mapę Hawajów i zaznaczyła, iż jej wizyta obejmowała pobyt na trzech spośród siedmiu zamieszkanych wysp.

Każdy turysta wysiadający z samolotu na Hawajach jest obdarowywany naszyjnikiem z żywych kwiatów oraz przywianiem Aloha!, używanym zarówno jako powitanie, jak i pożegnanie. Hawaje są jednym ze stanów USA, jedynym, który leży wyłącznie wyspach na Oceanie Spokojnym. Archipelag jest pochodzenia wulkanicznego o górzystej powierzchni, a na jego terenie nadal znajduje się wiele czynnych wulkanów. Z powodu odległości wysp od stałego lądu, życie dotarło na Hawaje przez zwierzęta. Izolacja od lądu, wysokość i tropikalny klimat pozwoliły na rozwój unikatowych i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Nie ma tam naturalnie występujących ryb słodkowodnych, gadów i ssaków lądowych oraz drzew iglastych. Częste zagrożenie powodziowe spowodowane obfitymi opadami deszczu zmusiło wielu mieszkańców do tworzenia domów na kilkumetrowych palach. Polinezyjczycy nie mają silnej potrzeby spędzenia całego życia w jednym miejscu, nie widzą potrzeby zmiany stylu życia, wciąż są gotowi na podróż lub w razie zagrożenia na ucieczkę powyżej poziomu oceanu. Utrzymują się głównie z rolnictwa, przetwórstwa owocowego oraz prężnie rozwijającej się turystyki.

Pani Teresa zwiedziła wyspę O’ahu, najbardziej zaludnioną z wysp, gdzie znajduje się stolica stanu, Honolulu. Odkryta w 1778 roku przez członków wyprawy Jamesa Cooka, którego pomnik stoi w centrum stolicy. Część wyspy stanowi zatoka Pearl Harbour. Niespodziewany atak Japończyków na port Pearl Harbour spowodował włączenie się Stanów Zjednoczonym w drugą wojnę światową. O’ahu we wspomnieniach naszej przewodniczki to wyspa ananasów, orzeszków makadamia i drzewek chlebowych, których owoce smakują jak ziemniaki. Kolejną odwiedzoną wyspą była Maui, trzecia co do wielkości, nazywana wyspą doliny, ze względu na nieckę pomiędzy wulkanami. Żyzne, wulkaniczne gleby pozwalają zakładać plantacje owoców cytrusowych i trzciny cukrowej. Ostatnią zwiedzoną wyspą była Hawai’i, największa z wszystkich wysp archipelagu, zbudowana z pięciu gór wulkanicznych, w których nadal znajdują się aktywne lub drzemiące wulkany. Na szczycie jednego z nich mieści się obserwatorium astronomiczne uniwersytetu hawajskiego. Wyspa utrzymuje się gównie z turystyki, a wszystkie podstawowe produkty są importowane z innych krajów. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym Hawai’i posiada liczne plantacje storczyków i anturium, które stanowią jej dumę i sławę.

Przepiękne widoki, kolory, których nie sposób opisać, oszałamiająca przyroda na wyciagnięcie ręki, egzotyczny taniec hula - to wszystko złożyło się na piękną opowieść zachwycającą wszystkich uczestników spotkania, aż chciałoby się zobaczyć wszystko na żywo.

Na kolejne spotkanie Klubu Podróżnika zapraszamy 28 kwietnia 2015 r. na wspomnienia o Czarnogórze.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony