Kraje alpejskie

24 stycznia 2012 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym gościli miłośnicy podróży, uczestniczący w cyklu spotkań „Podróże bliskie i dalekie”. Przedmiotem rozmów były kraje alpejskie: Austria, Szwajcaria, Niemcy-Bawaria i Lichtenstein, o których z wielką przyjemnością opowiedziała Janina Wyłób. Dzieliła się swoimi wspomnieniami z wrześniowej wycieczki objazdowej po przepięknych zakątkach Europy.

Zanim autorka spotkania przedstawiła wszystkim uroki krajów alpejskich, opowiedziała o pięknych miastach zwiedzonych po drodze. Wspomniała o średniowiecznym mieście - Czeski Krumlow, położonym w dolinie Wełtawy, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, który zachwyca zespołem zamkowym i pałacowym z unikatowym barokowym teatrem, pięknymi ogrodami zamkowymi i kamiennymi, mieszczańskimi domami.

W drodze zwiedziła także Budziejowice, mające największy pod względem powierzchni rynek w Europie, na środku którego widnieje fontanna Samsona, który zdobi biało-niebieski ratusz z trzema wieżyczkami, a otacza 48 podcieniowych kamienic. Najwyższą budowlą starówki jest Czarna Wieża, będąca dziś punktem widokowym, natomiast najbardziej okazale prezentuje się Biała Wieża z pofalowana kopułą z 1772 r.

Linz było kolejnym miastem, które klubowiczom zaprezentowała J. Wyłób. A. Hitler uważał je za swoje rodzinne miasto, pragnąc je rozbudować i stworzyć z niego centrum kulturalne III Rzeszy. Tu kilka lat swojego życia spędził Johannes Kepler, który studiował w Linzu matematykę. Na szczególna uwagę zasługuje Ars Electronica Center - Muzeum Przyszłości, centrum sztuki elektronicznej, w którym znajduje się Trójwymiarowa Jaskinia Wirtualnej Rzeczywistości oraz Lentos Art Museum – muzeum sztuki, które prezentuje malarstwo XX i XXI w.

Innsbruck, stolica Tyrolu przykuwa uwagę pałacem cesarskim Hofburg, który po przebudowie stanowił rezydencję cesarza Maksymiliana I, wybudowaną w stylu barokowym Katedrą św. Jakuba i Hofkirche z pięknym sarkofagiem z marmuru, na którym widnieje klęcząca postać cesarza Maksymiliana I. Ikoną Innsbrucka jest Goldenes Dachl - Złoty Dach w kamienicy przy głównym placu starego miasta, który klubowicze mogli podziwiać na prezentowanych fotografiach. Poznali również historię powstania złotego dachu. Innsbruck dwukrotnie był organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich, dlatego autorka spotkania wspomniała o skoczni Bergisel, jej wielkości, oficjalnym rekordzie skoczni i najdłuższych skokach, należących m.in. do A. Małysza.

Füssen jest miastem, które każdego roku przyciąga uwagę około miliona turystów, znajdującymi się obok siebie zamkami: Hohenschwangau i Neuschwanstein, będącymi „łabędzimi” zamkami Ludwika II Bawarskiego. Nowoczesność wyposażenia, jak bieżąca woda, winda czy system centralnego ogrzewania oraz wnętrze pełne przepychu, różnych dekoracji, obrazów, malowideł, kolekcji zbroi i odznaczeń, niesamowitych, rzeźbionych mebli i żyrandoli zrobiły na wszystkich duże wrażenie.

J. Wyłób w dalszej części spotkania, trasą swojej wycieczki przeniosła klubowiczów do Szwajcarii, przybliżając języki urzędowe, prawie zerową stopę bezrobocia i wiele innych istotnych ciekawostek. Zwróciła uwagę na miasto Appenzell, leżące pośrodku malowniczych pagórków, na południe od Jeziora Bodeńskiego, słynące z hodowli bydła, przetwórstwa mleka, a przede wszystkim z produkcji serów.

J. Wyłób zaprezentowała zadbaną starówkę Konstancji, przystani na południowym brzegu Jeziora Bodeńskiego, gdzie „rozciąga się zielona promenada z wieloma ławeczkami, na których można odpocząć, przyglądając się wodnym ptakom, a także wielu jachtom i statkom przypływającym do pobliskiego portu”. Uczestników spotkania zaciekawił znajdujący się na molo posąg kurtyzany - Statua Imperii, upamiętniająca XV-wieczny sobór w tym mieście, która w jednej ręce trzyma nagiego papieża, a w drugiej nagiego cesarza.

Jednym z piękniejszych miast w Szwajcarii jest Stein am Rhein, miasteczko położone nad brzegiem Renu, otoczone fragmentami murów obronnych. Uwagę podróżnika zwracają wąskie uliczki z kolorowymi freskami na fasadach domów, przedstawiające sceny z historii miasta. Razem z przytulnymi kafejkami i małymi sklepikami tworzą niepowtarzalny klimat tego miasteczka.

Zurich - miasto finansów i banków nie urzekło niczym autorki naszego spotkania. Zwróciła uwagę na Hauptbahnhof, największy dworzec kolejowy w Szwajcarii, Bahnhofstrasse, ulicę banków z ekskluzywnymi butikami, domami towarowymi i kawiarniami, kościół św. Piotra z największą tarczą zegarową Europy i potężną katedrę ufundowaną przez cesarza Karola Wielkiego.

Tętniące życiem Chur, niewielkie miasto, uważane za najstarsze miasto w Szwajcarii słynie z pałacu biskupiego, trzynawowej katedry Wniebowzięcia NMP i doskonale zachowanych budynków na starym mieście.

O Salzburgu autorka spotkania wypowiedziała się jako o mieście muzyki i licznych koncertów. Zobaczyć tu można Dom Mozarta i Kamienną Bramę prowadzącą do domu Josepha Mohra, autora słów znanej na świecie kolędy „Cicha noc”. Na uwagę zasługuje Mirabell Palace, będący arcydziełem barokowej architektury. Klubowicze poznali historię powstania zamku i zmieniających się nazw. Różne kompozycje, rzeźby mitologiczne i inne nie pozbawione dowcipu detale tworzą urok tego miejsca. J. Wyłób zwróciła uwagę klubowiczów na przepiękną salę ślubów, do której pary z wielu krajów przyjeżdżają, aby zawrzeć związek małżeński.

Informacje o Vaduz, stolicy Lichtensteinu i samym księstwie zakończyły wędrówkę po krajach alpejskich.

Dopełnieniem niesamowitego obrazu krajów alpejskich były Alpy, w chmurach, śniegu, deszczu i słońcu, które wzbudzały zachwyt uczestników spotkania, szczegółowy komentarz J. Wyłób z przebytej wyprawy, a także wspomnienia J. Jaracz, która również podzieliła się swoimi wspomnieniami z wycieczki po krajach alpejskich.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony