Zamki i pałace ziemi świętokrzyskiej

Dnia 22 października 2013 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie członków Klubu Podróżnika, na którym Janina Wyłób i Dorota Mróz przybliżyły wszystkim uroki ziemi świętokrzyskiej.

Zanim przeszliśmy do głównego tematu spotkania, Józef Habrat przedstawił prezentację multimedialną „Pokochajmy jesień”, pokazującą przepiękne fotografie krajobrazów i skarbów jesieni, uchwycone okiem obiektywu podczas wspólnych wycieczek, natomiast Ewa Nowak poleciła wszystkim obecnym film o Przemyślu „Twierdza Przemyśl”, o „fajowym”, jak twierdzą mieszkańcy, mieście z pomnikiem Dobrego Wojaka Szwejka, Bazyliką Archikatedralną, Muzeum Dzwonów i Fajek, które uczestnicy spotkania obejrzeli z ogromna przyjemnością.

Klubowicze z zaciekawieniem wysłuchali również wystąpienia Janiny Wyłób, która dzieliła się wspomnieniami z pobytu w sanatorium w Solcu Zdroju, podczas którego miała okazję zwiedzić ziemię świętokrzyską. W prezentacji multimedialnej pokazała Zamek Leszczyńskich, otoczony pięknymi ogrodami, zwany małym Wawelem, Pałac Tarnowskich w Dzikowie z romantycznymi mostkami, należący uprzednio do rodziny Ossolińskich, wielokrotnie niszczony i odbudowywany, Kolegiatę św. Józefa w Klimontowie, Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, którego nazwa jest symbolem wiary i sugeruje herb rodu Ossolińskich, budowany przez Krzysztofa Ossolińskiego w oparciu o liczby wzięte z kalendarza. W zamyśle budujących było bowiem 365 okien, 52 pokoje, 12 sal balowych i 4 wieże. Niestety, nigdy zamku nie ukończono i znajduje się on w stanie ruiny. Janina Wyłób przybliżyła wszystkim również Pałac Moszczyńskich w Łoniowie i zespół pałacowy w Zborowie.

O Szydłowie, zwanym polskim Carcassone opowiedziała Dorota Mróz, która ziemię kielecką zwiedzała wraz z rodziną podczas objazdowej wycieczki. Zwróciła uwagę słuchaczy na farny Kościół pw. Św. Władysława z XIV w., późnorenesansową synagogę z XVI w. i zamek królewski z XVI-wiecznym Skarbczykiem, w którym obecnie mieszczą się biblioteka i muzeum ze zbiorami archeologicznymi, historycznymi i etnograficznymi. Prezentowała zdjęcia zespołu prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego znajdującego się w Krzemionkach Opatowskich, w których doskonale zachowały się hałdy górnicze, a szczególnie podziemne kopalnie. Pokazała podziemną trasę, którą turyści mogą zwiedzać wnętrza neolitycznych kopalń, rekonstrukcję obozowiska górników, pracownię krzemieniarską oraz zadaszony szyb górniczy, a na powierzchni neolityczną wioskę, na terenie której prowadzone są lekcje muzealne, prezentujące życie człowieka z pradziejów. Klubowicze mieli okazję zobaczyć i dotknąć krzemienia pasiastego, pamiątkę przywiezioną z tego miejsca przez Dorotę Mróz, a także zobaczyć ciekawe fotografie z Juraparku w Bałtowie. Ponadto nasza podróżniczka zaprezentowała zespół pałacowo-parkowy w Kurozwękach oraz niecodzienną atrakcję, jaką jest w tym miejscu jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Poza nimi zobaczyć tu można także wielbłądy, osły, highlandy, strusie, świnie wietnamskie i wiele innych zwierząt. Dorota Mróz zwiedziła także Chęciny z ruinami zamku królewskiego z przełomu XIII I XIV w., a także udała się na Łysą Górę, znajdującą się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego i do opactwa Świętego Krzyża.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a na kolejne w Klubie Podróżnika zapraszamy już 29 października 2013 r. na wspomnienia z Rumunii.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony