Wyspy Morza Śródziemnego

28 lutego 2012 r. w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym w ramach „Podróży bliskich i dalekich” odbyło się spotkanie pasjonatów podróży, którzy pragnęli wysłuchać wspomnień państwa Haliny i Mariana Kowalików z wyprawy na Sycylię, nazywaną wyspą słońca w cieniu Etny oraz pani Ewy Nowak z podróży na złotą wyspę - Maltę.

Największą wyspę na Morzu Śródziemnym, leżącą w cieniu dymiącej Etny, uczestnicy spotkania mogli podziwiać na prezentowanych fotografiach. Przepiękne widoki przykuły uwagę wszystkich zebranych, którzy mogli podziwiać piękne krajobrazy wyspy, egzotyczną przyrodę i zagrażającą ludziom, wciąż czynną, królującą na wschodnim wybrzeżu Etnę.

Państwo Kowalikowie przybliżyli historię Sycylii oraz zapoznali wszystkich z dwoma włoskimi miastami: Syrakuzami i Katanią.

Syrakuzy to ojczyzna Archimedesa, jednego z najwybitniejszych fizyków i matematyków wszechczasów. Syrakuzy w V w. p.n.e uchodziły za jedno z najbogatszych, najważniejszych i najludniejszych miast wyspy i były bardzo ważnym ośrodkiem handlowym starożytnego świata. Dziś przypominają o tym greckie i rzymskie świątynie poświęcone Atenie i Zeusowi oraz wiele innych starożytnych budowli, jak amfiteatr czy też Ucho Dionizosa - słynna, „rajska” grotą, o której legenda głosi, że została wykuta przez Dionizosa. Grota służuła starożytnym jako więzienie, a jej niezwykła akustyka umożliwiała podsłuchiwanie więźniów i niezwłoczne zapobieganie buntom.

Uczestnicy spotkania poznali życie patronki Syrakuz - Łucji, świętej kościoła katolickiego i prawosławnego, która za swoją wiarę została uwięziona, torturowana i zmuszana do prostytucji, w wyniku czego wydłubała sobie oczy. Dziś św. Łucja patronuje ociemniałym, proszącym o pomoc w chorobach oczu, a także pisarzom.

Syrakuzy są interesującym miastem również ze względu na cud, jaki przydarzył się młodej kobiecie oczekującej dziecka, Antoninie, która za sprawą obrazu Matki Boskiej odzyskała wzrok i zdrowie. Wizerunek płaczącej Madonny został uznany przez Episkopat Sycylii w Palermo i nazwany cudem, ponieważ stwierdzono, że „prawdziwości łez Madonny w Syrakuzach nie można poddać w wątpliwość”. Z tego też względu powstało sanktuarium Madonna delle Lacrime z płaskorzeźbą Matki Boskiej Płaczącej w centralnej części, nad ołtarzem głównym kościoła. Bryła budowli przypomina kształtem płaszcz Matki Bożej, pod którym gromadzą się jej dzieci.

Położenie Katanii, miasta i portu u podnóża Etny niesie ze sobą zarówno korzyści w postaci urodzajnej gleby, wykorzystywanej głównie do uprawy winorośli, jak i strat, wynikających z ogromnych zniszczeń, powodowanych wybuchami wulkanu. Przed wybuchami Etny chroni Sycylię św. Agata, męczennica chrześcijańska, której życie, pełne prześladowań i okrutnych tortur, klubowicze mogli poznać.

Prezentowane fotografie przybliżyły zebranym zabytki miasta: plac Piazza del Duomo ze słynną fontanną ze słoniem, która jest symbolem miasta, ratusz i katedrę wraz z kaplicą św. Agaty i relikwiami męczennicy. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na szare budynki Katanii, odbudowane po trzęsieniu ziemi z czarno-szarych kamieni wulkanicznych. Klubowicze mieli okazję zobaczyć odłamki tufu wulkanicznego, które przynieśli ze sobą państwo Kowalikowie.

Niewątpliwą atrakcją Sycylii jest Etna, w której - według wierzeń starożytnych - bóg ognia, boski kowal Hefajstos miał swoją kuźnię. Podczas spotkania państwo Kowalikowie dzielili się wrażeniami z pobytu w jej pobliżu. Opisywali wygląd wulkanu, ogrom zniszczeń, jakie zdążył wyrządzić na przestrzeni lat oraz jego przydatność w życiu codziennym jako barometr.

O Sycylii, a także innej z wysp Morza Śródziemnego - Malcie opowiadała pani Ewa Nowak. Przygotowała prezentację multimedialną z pięknymi fotografiami, pokazała przywiezione ze sobą pocztówki, a także zareklamowała interesujący przewodnik po Malcie. Przedstawiła złotą wyspę Maltę czyli kraj miodem płynący, wchodzącą w skład Archipelagu Maltańskiego, która zachwyca zarówno architekturą, egzotyczną przyrodą i szczególnymi walorami turystycznymi.

Śródziemnomorski klimat sprzyja wiecznie zielonym twardolistnym zaroślom typu makia, plantacjom winorośli, gajom owoców cytrusowych, kwitnącym opuncjom i drzewom figowym.

Kuchnia maltańska, zbliżona do śródziemnomorskiej, jest bogata w świeże zioła, warzywa, czosnek, owoce morza, wyroby z koziego mleka, suszone pomidory i cytrusy.

Klubowicze zaznajomili się z interesującą historią Malty, dowiedzieli się o wielkim kulcie Matki Bożej, której figury znajdują się przy drogach oraz widnieją na frontach domów, wysłuchali legend o zegarach i mieście.

Pani Ewa Nowak przybliżyła klubowiczom jeszcze wiele innych ciekawostek, dotyczących Malty, które z pewnością okażą się przydatne podczas wyprawy na wyspy Morza Śródziemnego.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony