Urlop w kraju Draculi

W dniu 18 października 2010 r. przedmiotem rozmów kolejnego spotkania w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym, zrealizowanym w ramach cyklu zajęć Podróże bliskie i dalekie było państwo, położone w południowo-wschodniej części Europy – Rumunia. Ten niezwykły kraj przybliżyła swoimi opowieściami i wspomnieniami z urlopu, pani Ewa Nowak.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać krainy historyczne, kulturę i wierzenia mieszkańców Rumunii. Legenda o wilczycy i przeświadczenie, iż pochodzą od starożytnych Rzymian sprawiły, że w tym kraju, dużym szacunkiem darzy się psy.

Zwiedzanie kraju Draculi rozpoczęło się od krainy historycznej, najbardziej atrakcyjnej w Rumunii – Transylwanii. Położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej części kraju, zachwyca pięknymi widokami i znanym każdemu zamkiem hrabiego Draculi.

Na fotografiach prezentowanych podczas spotkania klubowicze mogli zobaczyć zabytki miasta Oradea, zwanego „perłą w koronie Habsburgów” i „Oradiańskim Parnasem”. Wśród nich duży zachwyt wzbudziło muzeum „Kraju nad Kereszemi” oraz największa barokowa katedra katolicka wybudowana w XVIII w., w której pochowani zostali Zygmunt Luksemburski, Maria Andegaweńska i Andrzej II.

Najważniejszym miastem Siedmiogrodu jest Cluj-Napoca, w którym znajduje się wiele cennych zabytków. Wspomnienia związane z tym miastem skupiły się wokół XVIII-wiecznego barokowego pałacu węgierskiego, a także zbudowanego w stylu gotyckim kościoła rzymskokatolickiego św. Michała.

Kolejnym poznanym miastem, zwanym „Perłą Siedmiogrodu” była stolica Sasów siedmiogrodzkich Sighisoara. Fotografie przybliżyły zabytki tego miasta m.in. Katedrę św. Trójcy, XIV-wieczną twierdzę z licznie zachowanymi bramami miejskimi, zabytkowy cmentarz ewangelicki, wieżę zegarową z 1648 r. z ruchomymi figurkami, schody szkolne kanoników z XVII w. prowadzące do kolegium.

Sibiu, najważniejsze z siedmiu miast Siedmiogrodu, założone w XII w., pełniące honory Europejskiej Stolicy Kultury stało się przedmiotem rozmów w dalszej części spotkania. Wśród zabytków tego miasta wymienić należy Pałac i Liceum Brukentala, podcieniowe kamienice pochodzące z XV w. oraz Muzeum Historii Farmacji.

Kolejnym miastem, opatrzonym interesującym komentarzem Ewy Nowak było Bran, słynące z malowniczo położonego, średniowiecznego zamku, który przyciąga corocznie tysiące turystów. Rodowa siedziba Włada Palownika, słynnego Draculi zainicjowała rozmowę o życiu rumuńskiego księcia.

Bukowina była krainą historyczną, którą w dalszej części spotkania przybliżyła wszystkim prowadząca. Słynie z kolorowych monastyrów, w których w idealnym stanie zachowały się freski. Na uwagę zasługuje tutaj Cerkiew św. Jerzego i Klasztor Moldovita.

Maramuresz to kraina historyczna leżąca na północy Rumunii. Warto się tutaj zatrzymać by podziwiać wspaniałą drewnianą architekturę. Uwagę uczestników spotkania przykuło najdziwniejsze miejsce na świecie Cimitirul Vesel, znane jako Wesoły Cmentarz, który zachwyca niebieskimi, rzeźbionymi i malowanymi krzyżami nagrobnymi, symbolizującymi niebo.

Zachwyt klubowiczów wzbudziły piękne krajobrazy, hafty, stroje regionalne i charakterystyczne okna „oczy miasta”. Uczestnicy spotkania wspominali wcześniejsze swoje podróże po kraju Draculi i porównywali z obecnym wizerunkiem Rumunii.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony