Długa droga do domu

12 czerwca 2018 roku w Filii nr 6 - Centrum Multimedialnym odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Filmu. Na spotkaniu został wyświetlony film „Lion. Droga do domu”, nakręcony na podstawie autobiograficznej książki o tym samym tytule.

Film jest historią życia Saroo Brierleya. Chłopiec wychowywał się w Indiach, w małej miejscowości położonej w pobliżu stacji kolejowej. Zarabia na życie sprzątając wagony kolejowe i żebrząc. Czasami Saroo wraz z bratem opuszczają rodzinną wioskę i wsiadają do pociągu, by dotrzeć do sąsiednich miejscowości, licząc na lepszy zarobek. Podczas jednej z takich podróży Saroo gubi się na kolejowej stacji. Chcąc znaleźć starszego brata, wsiada w nadjeżdżający pociąg i… odjeżdża w nieznane. Czterolatek dociera do Kalkuty, ponad półtora tysiąca kilometrów od domu. Nie umiejąc czytać, nie jest w stanie wrócić do domu. Po kilkunastu dniach tułaczki trafia do rządowego centrum dla porzuconych dzieci, którego pracownicy próbują odnaleźć jego rodzinę. Niestety, chłopiec nie pamięta swojego nazwiska, tylko imię, które w dodatku niewłaściwie wymawia. Nie pamięta też skąd pochodzi, więc nie może wrócić do domu. Poszukiwania rodziców nie przynoszą skutków ale pojawia się opcja adopcji chłopca przez małżeństwo z Australii. Nowi rodzice obdarzają Saroo bezgraniczną miłością, ale on przez cały czas szuka swojego miejsca, a myśl o odnalezieniu bliskich nie daje mu spokoju. Z pomocą przychodzi mu technika. Dzięki zdjęciom satelitarnym i mapom internetowym udaje mu się prześledzić szlaki kolejowe łączące się w Kalkucie i odnaleźć rodzinną miejscowość. Saroo, wyposażony w zdjęcie z dzieciństwa, wyrusza w podróż pełną wspomnień.

Film „Lion. Droga do domu” jest bardzo wzruszający. Począwszy od przedstawienia ulic Kalkuty i żebrzących dzieci, a wśród nich głównego bohatera, aż po moment, w którym Saroo odnajduje swoją biologiczną matkę. Klubowicze podczas dyskusji zwrócili uwagę na los zagubionego dziecka w wielkim mieście. Samotność i ogromny strach jaki mu towarzyszyły, zostały doskonale oddane przez grę aktorską Sunny’ego Pawar. Dlatego też uczestnicy spotkania docenili doskonały dobór obsady oraz piękno miejsc, w których film został nakręcony.

Czerwcowe spotkanie Klubu Miłośników Filmu było ostatnim przed wakacyjną przerwą. Zapowiadając już teraz kolejne, wrześniowe spotkanie, życzyliśmy sobie nawzajem udanego letniego wypoczynku.

 

Kalendarz wydarzeń

Styczeń 2021
P W Ś C P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony