Walentynki i Ostatki z poezją

Członkowie Grupy Poetyckiej „Niektórzy” spotkali się w lutym dwa razy.

Pierwsze spotkanie przypadło na obchodzone hucznie i nieco sztucznie święto św. Walentego, uznawanego za patrona zakochanych (warto wspomnieć, że również chorych psychicznie i epileptyków). Ze względu na fakt, że „Niektórzy” nie podążają za tłumem i nie ulegają modom masowym, nie poświęciliśmy ani sekundy uwagi liryce miłosnej. Ale, pozostając w nastroju świąteczno-radosnym, postanowiliśmy pobawić się poezją. Przy pomocy tomiku „Poezja naszego wieku: antologia wierszy publikowanych po 1918 r.” w opracowaniu Witolda Kalińskiego, wybieraliśmy losowo wiersze, które następnie poddawaliśmy analizie, nie znając nazwiska autora. W przeważającej części przypadków okazało się, że świetni poeci napisali świetne wiersze. Kilkukrotnie zdarzyło się jednak Niektórym dokonać zaskakującego odkrycia, że zwłaszcza wczesne wiersze uznanych autorów nie prezentują wybitnego poziomu i wzbudzają okrzyki zdziwionego protestu: „Niemożliwe, żeby to był Gałczyński!”. Te „odkrycia” pozwoliły dojść do wniosku, że po pierwsze - nawet w twórczości wybitnych poetów zdarzają się wiersze uznane przez nas za słabsze, co jednak w żaden sposób nie umniejsza talentu ich autorów. Po drugie – w poezji, jak w każdej innej dziedzinie życia, powinien obowiązywać szacunek dla różnicy opinii i gustów. To, co spodobało się Witoldowi Kalińskiemu, a nie spodobało nam, u trzeciego może wywołać zgoła inne uczucia. I dopóki nie będą one nieszczere - są równie prawomocne.

Drugie lutowe spotkanie odbyło się we wtorek 28.02, który okazał się być wtorkiem kończącym tegoroczny karnawał. Więc i podczas tego spotkanie humory dopisywały zgromadzonym w Saloniku Artystycznym „Niektórym” (było nam tym bardziej miło, że dołączył do nas nowy członek Grupy!). Tym razem spotkanie przygotowała Małgorzata, przedstawiając na nim sylwetkę i twórczość Roberta Króla. Ten pochodzący z Jasła poeta, rocznik 1981, ukończył PWSZ w Krośnie, a następnie krakowski UJ. W swoim dorobku ma 6 tomików wierszy: „Gatunki śniegu”, „Lida”, „Habitat”, „Pamięć podręczna”, „Czternastki”, „O wchodzeniu w ogień”. Warto zaznaczyć, że wydanie dwóch pierwszych tomików było nagrodą w konkursach poetyckich - Ogólnopolskim Konkursie im. S. Czycza i Konkursie Tyskiej Zimy Poetyckiej (niech będzie to motywacją dla młodych poetów z Krosna do aktywnego udziału w ogólnopolskich konkursach poetyckich!). Podczas spotkania czytaliśmy wybrane wiersze z wszystkich zbiorów Roberta Króla. Znajdowaliśmy w nich wiele intrygujących zestawień słownych, prowadzących nas do różnorodnych interpretacji (łącznie ze znalezieniem odniesień do opisu dnia codziennego utrudzonej życiem prostytutki, choć może to już pewna nadinterpretacja). Zdarzało się jednak, że nad niektórymi metaforycznymi obrazami „Niektórzy” pochylali się ze szczególną uwagą, a i tak nie potrafili znaleźć jednego, przekonującego wszystkich, uzasadnienia dla ich obecności w wierszu. Tak było np. w przypadku zdania: „Ulica miękka jak podbrzusze ryby”, kończącego wiersz „Styczność” z tomu „Gatunki śniegu”. Jakkolwiek wszyscy „Niektórzy” powoływali się na szereg ryb, począwszy od akwariowych, poprzez wigilijne karpie, na makreli wędzonej skończywszy, nie udało nam się powiązać ich podbrzusza z ulicą. Z pewnym niedosytem rozeszliśmy się więc do domów. Być może niektórzy z nas wrócili do wierszy Roberta Króla, wchodząc na stronę autora, gdzie znaleźć można tomiki w wersji pdf.

Kolejne spotkanie Grupy Poetyckiej „Niektórzy” odbędzie się 21 marca i związane będzie z IV edycją Turnieju Jednego Wiersza w KBP.

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2024
P W Ś C P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Początek strony