Nagrody dla poetów

13 października 2016 r. Akademia Szwedzka ogłosiła, że literacką Nagrodę Nobla w 2016 r. otrzymał amerykański kompozytor, pieśniarz, pisarz i poeta – Bob Dylan. Oczywistym więc było, że jedno ze spotkań Grupy Poetyckiej „Niektórzy” po prostu musi zostać poświęcone twórczości autorów poezji śpiewanej zza oceanu.

Omawialiśmy ją 6 grudnia 2016 r., a spotkanie przygotowała i prowadziła Zofia. Choć wszyscy „Niektórzy” byli przekonani, że wysłuchają i wezmą na „warsztat” tekstowy „Blowin’ in the Wind” i inne utwory Dylana, Zofii udało się nas zaskoczyć. Zaproponowała nam bowiem omówienie utworów innego poety-pieśniarza: zmarłego w listopadzie 2016 r. Leonarda Cohena.

Często zdarza się podczas spotkań „Niektórych”, że czytanie poezji staje się dla nas pretekstem do rozmowy o ogólnych zjawiskach w literaturze. Tym razem utwory Cohena (m. in. klasyki: „Hallelujah”, „Suzanne”, „Dance me to the end of love”) zainspirowały nas do przemyślenia kwestii tłumaczenia na polski poezji obcojęzycznej. Prześledziliśmy różne wersje tłumaczeń tekstów Cohena i zaczęli się zastanawiać, jak sprawność językowa tłumacza wpływa na wrażenia odbiorcy. Często jedno nieadekwatnie przetłumaczone słowo może zrujnować cały utwór. W przypadku tekstów Leonarda Cohena zdecydowanie powinno się poprzestać na najlepszym jak do tej pory przekładzie autorstwa Macieja Zembatego, stwierdzili „Niektórzy”. Choć, jak podsumowała Zosia, idealnie byłoby czytać/słuchać tych tekstów w oryginale.

Drugie grudniowe spotkanie członków Grupy Poetyckiej zbiegło się w czasie z rozstrzygnięciem XVII Krośnieńskiego Konkursu Literackiego. Po oficjalnej części finału Krośnieńskiego Konkursu Literackiego, „Niektórzy” spotkali się w Saloniku Artystycznym nie tylko po to, by omówić tegoroczną edycję Konkursu, ale przede wszystkim po to, by wspólnie świętować triumf Zofii, Marii i Pawła, którzy nagrodzeni zostali I i II nagrodą oraz wyróżnieniem w kategorii poezja w grupie wiekowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Bardzo miłym akcentem spotkania Grupy Poetyckiej 20 grudnia 2016 r. była okazja do rozmowy z Wojciechem Bonowiczem – przewodniczącym jury oceniającego prace zgłoszone do tegorocznej edycji Konkursu Literackiego.

Rok 2016 członkowie Grupy Poetyckiej „Niektórzy” zakończyli więc z mocnym przeświadczeniem, że poezja i poeci nie tylko mają się świetnie, ale i są zauważani i doceniani we współczesnym, wydawałoby się technokratycznym, świecie. I oby te tendencje utrzymywały się w Nowym 2017 Roku.

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Początek strony