Numer 7655

19 czerwca 2018 roku w Filii nr 6 – Centrum Multimedialnym odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem naszej dyskusji była książka „Królestwo za mgłą” Zofii Posmysz.

Książka jest zapisem rozmów, jakie podczas piętnastu spotkań przeprowadził z Zofią Posmysz Michał Wójcik. Zofia Posmysz wspomina w nich pobyt w obozach koncentracyjnych w Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Dziewiętnastoletnia wówczas bohaterka myślała, że zostaje skierowana do miejsca pracy, w którym w godnych warunkach, razem z rodziną, będzie mogła oczekiwać końca wojny. Trafiła do świata, w którym głód, bestialstwo strażników i obecne na każdym kroku widmo śmierci stały się jej codziennością.

Zofia Posmysz miała swój sposób na przetrwanie – życie „tu i teraz”. Na wspomnienia pozwalała sobie rzadko, na myślenie o przyszłości – nigdy. Bo jeśli człowiek miał nadzieję, że udręka niedługo się skończy, zadręczał się niespełnionymi oczekiwaniami. Przez wszystkie swoje obozowe lata żyła więc z myślą, by wytrwać jeszcze chwilę - tylko do przerwy, do apelu, do rana… Otępienie i przyzwyczajenie to jedyne słowa jakimi potrafi opisać swoje odczucia z pobytu w obozach. Zofia Posmysz podkreśla, że swoją wewnętrzną siłę czerpała z wiary w Boga. To właśnie religia i ogromne samozaparcie, by przetrwać kolejny dzień, pozwoliły jej przeżyć piekło kolejnych obozów koncentracyjnych.

Dziś Zofia Posmysz ma 93 lata i, mimo że od tragicznych doświadczeń obozowych upłynęło mnóstwo czasu, wciąż są pytania, na które nie chce odpowiadać i wątki, których nie porusza. Obozy odcisnęły na niej piętno, nie tylko to widoczne z zewnątrz w formie numeru 7655 na przedramieniu…

W opinii członkiń DKK książka „Królestwo za mgłą”, pomimo trudnej tematyki, jest napisana w przystępny sposób. Wpływa na to fakt, że wojna i rzeczywistość obozów koncentracyjnych są „tylko” tłem, na którym przedstawiona jest historia młodej dziewczyny. Podsumowaniem dyskusji na temat książki, jej bohaterki, a także II wojny światowej i obozów śmierci stało się motto z „Medalionów” Zofii Nałkowskiej: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki było ostatnim przed wakacjami. Dziękując sobie wzajemnie za kolejny rok spotkań i życząc udanego wypoczynku z dobrą książką, zapraszamy na kolejne spotkanie DKK już we wrześniu.

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony