„Zuzanka z pistacjowego domu”

26 października 2018 roku klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” spotkali się w Filii nr 4 KBP. Tym razem omawiali książkę B. Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”.

Autorka w swojej książce pokazuje codzienność dorastającego dziecka i jego najbliższych. Zuzanka, tytułowa bohaterka, mieszka z mamą w pistacjowym domu. Mama Zuzanki dużo pracuje i każe do siebie mówić po imieniu - to taka współczesna mama. Tata dziewczynki założył nową rodzinę. Zuzia ma swoją opiekunkę Agnieszkę, młodą studentkę, którą bardzo lubi. W otoczeniu Zuzi ciągle spotykamy niepełne rodziny jej koleżanek. Zagonieni, nie mający na nic czasu rodzice - to niestety obraz współczesnej polskiej rodziny, która radzi sobie jak może z różnymi trudnymi sytuacjami, jakie przed nią stawia życie. W książce pojawia się również temat adopcji wietnamskiego chłopca przez polską rodzinę i problem z akceptacją tego przez lokalne środowisko.

Przykłady omówione przez autorkę są znane niektórym klubowiczom z autopsji. Według nich współczesny model rodziny się zmienił. Niektórym brakuje na co dzień babci czy dziadka, którzy mieszkają bardzo daleko za granicą i widują swoje wnuki sporadycznie. Znają przykłady rodzin patchworkowych. Wszyscy doszli do wniosku, że książki opowiadające o życiu współczesnych dzieci są chyba najciekawsze, bo mówią o nich samych. „Zuzankę z pistacjowego domu” polecają każdemu czytelnikowi. Na zakończenie, po dyskusji nad książką, uczestnicy spotkania napisali krótkie opowiadania dotyczące treści utworu, a oparte na 5 wybranych z książki wyrazach. Powstały ciekawe historie, bo wyobraźni naszym klubowiczom nie brakuje.

Barbara Gawryluk za „Zuzankę…” otrzymała w 2010 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Listopadowe spotkanie (9 listopada 2018 r., godz.16:00) będzie miało inny charakter. Poświęcone zostanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to wieczór wspomnień wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Książki „Czwórka” (klub dla dorosłych) i oczywiście z książką. Zapraszamy!

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2022
P W Ś C P S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Początek strony