„Moje prawa. Ważna sprawa!”

Za sprawą książki dwóch cenionych autorek Anny Czerwińskiej-Rydel oraz Renaty Piątkowskiej „Moje prawa. Ważna sprawa!” prawa dziecka były tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w dniu 25 maja 2016 roku.

Według Konwencji Praw Dziecka: „Dziecko - młody człowiek, który nie osiągnął jeszcze pełnej dojrzałości”. Nie wszystkie dzieci wiedzą, co im wolno, a czego nie, co im się należy, jakie mają prawa, obowiązki i przywileje. A tego powinny dowiedzieć się od swoich rodziców lub w szkole. Nie zawsze my, dorośli, potrafimy to dzieciom wytłumaczyć. Pomocna może być wtedy książka „Moje prawa…”. Każde z zawartych w niej opowiadań rozpoczyna się od wybranego paragrafu Konwencji o Prawach Dziecka, a następnie autorki przedstawiają przykładową sytuację, która pokazuje jego zastosowanie. Są tematy proste i jasne, jak posiadanie swojego imienia i nazwiska czy numeru pesel. Inne poruszają sprawy trudne (bicie, molestowanie, głód) czy też dla niektórych wstydliwe (niepełnosprawność, analfabetyzm). Wszystkie zostały tak omówione, aby w żadnym wypadku nie przestraszyć dziecka. Natomiast ilustracje autorstwa Katarzyny Kołodziej w ciekawy sposób dopełniają ten tekst. Książkę rekomenduje Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak: „(...) Ogromnie cieszę się, że na polskim rynku wydawniczym ukazuje się nowa książka dotycząca praw dziecka - co ważniejsze, to książka i dla dzieci, i dla rodziców. Codzienne sytuacje i przygody małych bohaterów stają się dobrym pretekstem do poznawania, przypominania i poruszania praw dziecka (...)”

Naszych klubowiczów bardzo zainteresowała ta książka. W przystępny sposób mogli poznać, a później zinterpretować pokazane sytuacje. Niejednokrotnie przedstawiali przykłady z własnego doświadczenia, np. złe traktowanie osób niepełnosprawnych, ingerencja w prywatne sprawy czy problemy osób adoptowanych. Opowiadania poruszyły, a nawet wzburzyły niektórych czytających. Żywo dyskutowali i przytaczali znane im sytuacje łamania praw dziecka, co znaczy, że książka spełniła swoją rolę. Oceniono ją na 5 (w skali od 1-5). Dawno już przeczytana książka nie zdobyła takiej oceny klubowiczów.

Mamy nadzieję, że kolejna pozycja do czytania na czerwiec, czyli „Sezon na zielone kasztany” Barbary Kosmowskiej, będzie się podobała. To okaże się 17 czerwca 2016 roku o godz. 16:00. Zapraszamy na spotkanie!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony