„Skrzynia piratów”

W przedświątecznej atmosferze, w dniu 18 grudnia 2015 r., odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”. Książką, którą chcieliśmy przedstawić, była „Skrzynia piratów” z serii „Podwodne miasto” Liliany Fabisińskiej.

„Skrzynia piratów” jest opowieścią o tajemniczych przygodach trójki przyjaciół: Róży, Benka i Damroki, którzy wpadają w niesamowity wir wydarzeń zarówno we współczesnym, jak i starym Helu. Rodzeństwo Róża i Bernard zmuszeni są wyjechać z Warszawy do odległego Helu. Ich dom na wybrzeżu stoi w gęstym lesie, gdzie nie ma Internetu, a i komórki tracą zasięg. W tym czasie na półwyspie szaleje sztorm, nie ma prądu, a tylko Róża słyszy bicie tajemniczych dzwonów. W dzień wyruszają obejrzeć miasto i tu spotykają dziewczynę o dziwnym imieniu Damroka, która prowadzi ich do swojego dziadka, by obejrzeli zabytkową łódź rybacką. Za pomocą tej łodzi wyruszają w podróż w czasie, ok. 400 lat wstecz, do zatopionego Starego Helu. Zarówno tam, jak i we współczesności prześladują ich piraci, żądając od nich zwrotu skarbu. Co okaże się tym skarbem? Jak dzieci poradzą sobie z bandą jednookiego Klausa? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w książce.

Autorka dużo wiadomości zaczerpnęła w autentycznej historii Helu, a legenda o zatopionym mieście krąży do dziś wśród mieszkańców. Starała się również umieścić akcję książki w miejscach, które istnieją w rzeczywistości, np. na Górze Szwedów czy w helskiej szkole. Użyła również parę zwrotów z gwary kaszubskiej, co jeszcze bardziej uwiarygodniło wydarzenia w zatopionym miescie.

Książka Liliany Fabisińskiej pokazuje młodym czytelnikom, że przeżycie niecodziennej przygody możliwe jest również bez użycia komputera. W wyobraźni można przenieść się wszędzie, nawet 400 lat w przeszłość. Spróbujcie!

Naszym klubowiczom bardzo podobają się takie zabawy z wyobraźnią. Nieczęsto zdarza się im, żeby czytali książki o podobnej tematyce, jedna po drugiej. Ostatnio, w „Za niebieskimi drzwiami”, przenosili się w przyszłość, w świat sztucznej przyrody, teraz - w tajemniczą otchłań przeszłości. Oceniając „Skrzynię piratów” doszli do wniosku, że 3,5 (w skali od 1 do 5) będzie odpowiednią notą. Wyżej oceniali młodsi czytelnicy.

Żegnając się, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne, a każdy klubowicz obdarowany został symbolicznym upominkiem.

Na kolejne spotkanie zapraszamy 29 stycznia 2016 r., na godz. 16:00. Omówimy wtedy książkę Marcina Szczygielskiego „Czarownica piętro niżej”. A w Nowym Roku życzymy dużo radości z czytania!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony