„Za niebieskimi drzwiami”

27 listopada 2015 r., na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni”, omawialiśmy książkę Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami”. Książka była często nagradzana i doczekała się już ekranizacji, ze znakomitą obsadą polskich aktorów, m.in. Ewą Błaszczyk, Michałem Żebrowskim, Teresą Lipowską. Polska premiera filmu już w styczniu 2016 roku.

Wszystko zaczyna się od wypadku samochodowego, po którym mama Łukasza - głównego bohatera, zapada w śpiączkę, a on, po ciężkich operacjach i długim pobycie w szpitalu, chodząc o kuli, musi zamieszkać u ciotki Agaty w nadmorskim Brzegu. Nie potrafi przystosować się do nowego życia - nie dogaduje się ani z ciotką, ani z rówieśnikami. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Wtedy właśnie trafia na niebieskie drzwi.

„Puk - puk, puk. (...) Siedem minut i dziesięć sekund. (...) nabieram głęboko tchu i naciskam klamkę. Drzwi ustępują natychmiast. Z mocno bijącym sercem pociągam do siebie ich skrzydło i staję na progu, za którym otwiera się srebrno błękitny ogród. (...) Jest tu trochę cieplej niż w naszym świecie. Wciągam do płuc powietrze pachnące pudrem. Mam wielką ochotę wejść do tego ogrodu, dotknąć trawy. Ale co, jeśli nie będę mógł wrócić?” - to fragment książki, w którym Łukasz po raz pierwszy otwiera tajemnicze drzwi do innego świata. Jak się później okazuje, jest to to samo miejsce, tylko 3 miliardy lat później. To świat, który przetrwał, ale tylko dzięki pracy genetyków. Łukasz zaczyna odwiedzać częściej tę krainę, spotyka tam dziwną postać Krwawca, który leczy jego chorą nogę oraz dziwne, latające niby ptaki zwane aryniami. Jednak, gdy wraca, ciotka Agata nagle zmienia się, zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie i  Łukasz musi poszukać pomocy. Z trójką przyjaciół wchodzi po raz kolejny za niebieskie drzwi. Wtedy zaczyna się robić bardzo ciekawie, ale jak potoczy się dalej ta historia, trzeba sprawdzić w książce lub obejrzeć film. Tym bardziej, że zakończenie jest zaskakujące. Gorąco namawiamy.

Klubowiczki oceniły książkę na +4 ( w skali od 1-5). Podobała się młodszym dziewczynkom. Polecają do przeczytania, a także jako prezent pod choinkę. Tajemnicze krainy, dziwne stwory i pełna napięcia akcja na pewno spodobają się czytelnikom lubiącym książki baśniowe i fantastyczne na wysokim poziomie.

Na zakończenie każdy uczestnik spotkania miał odpowiedzieć na pytanie: Co chciałby zobaczyć za „swoimi” niebieskimi drzwiami? Odpowiedzi były różne, ale najczęściej marzy się nam kraina pełna słodyczy, nicnierobienia, po prostu „mlekiem i miodem płynąca”. No cóż, zawsze warto pomarzyć!

Przed grudniowym spotkaniem poczytamy „Skrzynię piratów” Liliany Fabisińskiej, a porozmawiamy o niej 18 grudnia 2015 r, o godz. 16:00. Zobaczymy razem, co mieści się w tej skrzyni?

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony