„Pieniądze albo kasa”

„Pieniądze albo kasa” Pawła Beręsewicza to książka, którą klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” czytali podczas wakacji, a omówiona została w dniu 25 września 2015 roku na comiesięcznym spotkaniu klubowym.

„…Czas to pieniądz. Pieniądze nie śmierdzą. Pieniądze szczęścia nie dają. Pieniądze nie lecą z nieba …” - te mądrości ludowe są bardzo cennymi radami, ale jak wykorzystać je w swoim 15-letnim życiu? Nad tym zastanawia się bohater książki - Staszek Tondera. Już od najmłodszych lat kombinuje, jak tę kasę pozyskać. Nie ma do tego specjalnych zdolności i ciągle popełnia błędy. Nie czeka, aż dostanie pieniądze od rodziców, sam stara się dojść do bogactwa. Próbuje zarobić na przeterminowanych jogurtach, myciu samochodu, który najpierw musi zabrudzić itp. W miarę jak dorasta, jego pomysły są coraz doskonalsze. Jako gimnazjalista handluje ozdobami choinkowymi na allegro – niestety, do odbiorcy docierają zniszczone, wyprzedaje stare zabawki itd. Nawet udaje mu się kupić za bezcen prawdziwy samochód, lecz każdy rozsądny czytelnik z łatwością stwierdzi, że to już lekko trąci kryminałem. Jednak, jak to w życiu bywa, w końcu nie dorobił się większej fortuny. Pieniądze mu szczęścia nie przynoszą. Jak doszedł do tego wniosku, najlepiej przeczytać samemu.

Książka przeznaczona dla czytelnika, który lubi lekki humor, trochę zabawy, odrobinę kryminału. Polecana raczej dla chłopców. Powieść oceniona przez klubowiczki na 3 (w skali 1-5). Podobała im się umiarkowanie, nie wzbudziła większych emocji.

Chcąc sprawdzić, czy dla dziewczyn pieniądze są tak samo ważne w życiu, jak dla Staszka, przeprowadzono małą psychozabawę. Jej wynik dowiódł, że pieniądze są bardzo potrzebne w każdej dziedzinie naszego życia. Dla klubowiczek nie są jednak najważniejsze. Cenią zarówno rodzinę, miłość, jak i karierę. Jak same stwierdziły, nie można wszystkiego oceniać przez pryzmat banknotu. Lecz zapytane, co zrobiłyby w tej chwili mając w ręce 100 zł - wydałyby je w mgnieniu oka. Chyba kasa jednak jest dla nich ważna!

Na kolejne spotkanie zapraszamy 30 października 2015 r. o godz.16:00. Będziemy czytać książkę Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Kamienica”. Dobrej lektury!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony