„Ewelina i Czarny Ptak”

26 czerwca 2015 r., na przedwakacyjnym spotkaniu DKK „Wtajemniczeni”, rozmawiano o przeczytanej wcześniej książce Grzegorza Gortata „Ewelina i Czarny Ptak”.

Autor książki przedstawia w niej motyw samotności, cierpienia i strachu dziecka, na przykładzie 8-letniej dziewczynki, która traci mamę. Z ojcem nie można nawiązać kontaktu, ponieważ wyjechał w daleką podróż. Zgodnie z jego wolą, dziewczynka w ciągu siedmiu dni ma wybrać swojego opiekuna. I tu zaczynają się intrygi i podstępy, ponieważ w grę wchodzą duże pieniądze. Dorośli, którzy powinni opiekować się dzieckiem, stanowią dla niego niemałe zagrożenie. Gortat próbuje uzmysłowić czytelnikom, że trudne sprawy nie omijają świata dzieci. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieciom dużo trudniej poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Mimo wszystko główna bohaterka Ewelina radzi sobie. Znajduje przyjaciela, Gregora, który niestety również odchodzi. Nad jej bezpieczeństwem czuwa tylko tytułowy Czarny Ptak.

Książka trzyma w napięciu, jest podszyta dreszczykiem strachu i pełna magii. Mimo to nie podobała się klubowiczom. Dziwne zakończenie zaskoczyło chyba wszystkich czytających i nie było dla nich zrozumiałe. Dużo w książce niedomówień i domysłów. Podczas spotkania próbowaliśmy znaleźć jakieś ciekawsze fragmenty, ale i tak nas nie zachwyciły. W sumie oceniliśmy ją na 2 punkty (w skali 1-5).

Ponieważ było to ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie, najaktywniejsi uczestnicy spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” otrzymali pamiątkowe dyplomy. Znaczna ich część została wręczona podczas uroczystego zakończeniu roku szkolnego w szkołach.

Życząc udanych wakacji, zachęcamy do czytania dobrych książek, to one przeniosą Was w inny, ciekawy świat, a biblioteki otwarte są przez całe wakacje.

Na kolejne spotkanie klubowe zapraszamy 25 września 2015 r., godz. 16:00. W tym czasie czytamy książkę Pawła Beręsewicza „Pieniądze albo kasa”. Do zobaczenia we wrześniu!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony