„Niechciana” Barbary Kosmowskiej

Książka „Niechciana” Barbary Kosmowskiej była zaprezentowana na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w dniu 15 maja 2015 r. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.

Autorka wykorzystała w swojej książce poważny problem ciąży nastolatki. Temat wciąż na czasie i wciąż, w niektórych środowiskach, nieco skandaliczny. Kosmowska ukazuje Kasię, główną bohaterkę, jako dziewczynę, która wie czego chce. Jednak, gdy ze swoim problemem zostaje sama, gubi się i jest przerażona. Nie może liczyć na ojca swojego dziecka, na swoich rodziców, ani tym bardziej rodziców chłopaka. Nawet najbliższe koleżanki nie są dla niej wsparciem. Jej rodzice, skupieni na karierze i zarabianiu coraz większych pieniędzy, myślą tylko o tym, jak wiadomość o ciąży córki przyjmą ich znajomi. Tomek - nieodpowiedzialny ojciec dziecka, nie potrafi nawet porozmawiać z Kasią, chroniąc się za plecami rodziców. Jedyną osobą, która zainteresowała się sytuacją Kasi, jest ciocia Hania.

Jak sobie poradzi młoda dziewczyna, zdolna tancerka, kiedy musi wybrać między byciem mamą a realizacją marzeń? Z książki tego się nie dowiemy. Natomiast możemy się cokolwiek dowiedzieć o nastolatkach, na podstawie wpisów na forum internetowym „Mama gimbus”. Fragmenty umieszczone są na początku rozdziałów. Z wpisów wynika, że świadomość gimnazjalistek na temat ciąży jest znikoma, bo są niedoinformowane i prezentują nieco głupiutkie podejście do dorosłego życia.

Na starszych klubowiczach książka zrobiła duże wrażenie i bardzo im się podobała. Młodsze nie czytały jej, ponieważ nie była dla nich przeznaczona, ale uczestniczyły w rozmowach, więc temat ten został im delikatnie przybliżony. W sumie książka uzyskała od nas ocenę „4”. Po dość ostrej ocenie zachowań bohaterów, uczestniczki spotkania uznały problem postawy rodziny za bardzo ważny. Doszły do wniosku, że w takiej sytuacji zawsze należy pomóc, by nie doszło do tragedii.

„Niechciana” to książka mądra, wartościowa, traktująca nastoletniego czytelnika poważnie, bo i problem zawarty w książce jest poważny. Przeczytajcie koniecznie!

W następnym miesiącu zajmować się będziemy nową książką Grzegorza Gortata „ Ewelina i Czarny Ptak”, a pogadamy o niej 26 czerwca 2015 r., o godz. 16:00. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą czytać z nami.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony