„Afryka Kazika”

Podróżując z książką Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”, 17 kwietnia 2015 r. klubowicze dotarli na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Wtajemniczeni” w Filii nr 4 KBP.

„...Tytułowy bohater to prawdziwa postać - Kazimierz Nowak, który w latach 30 XX wieku jako pierwszy człowiek w świecie przebył samotnie kontynent afrykański. Autor tej książki, również podróżnik, dotarł do listów oraz rozmaitych dokumentów związanych z życiem Nowaka, co pomogło stworzyć jego portret...” - to fragment recenzji książki, który potwierdza autentyczność opisanych przygód.

Czytając ją, klubowicze mogli poznać trudy pięcioletniej, samotnej, rowerowej wyprawy po tak rozległym kontynencie. Łukasz Wierzbicki w bardzo ciekawy i przystępny sposób opisał pełne grozy spotkania z lwem, hipopotamami, żyrafami, jak i z ludożercą. Ten ludożerca - myśliwy przerażony opowieściami o białych, złych ludziach, bał się Kazika nie mniej, niż on jego. Jednego przestraszyła wizja bycia zastrzelonym, drugiego - ugotowanym w kotle. Ciekawe okazały się również wyprawy na wielbłądzie przez Saharę oraz przeprawy czółnem przez pełne krokodyli afrykańskie rzeki.

Dodatkową atrakcją książki jest dołączona do niej mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży Kazika przez cały kontynent. Czytając, można było śledzić na niej miejsca odwiedzane przez podróżnika.

Książka zainteresowała klubowiczów, ocenili ją na mocne 4 (w skali 1-5). Bogato ilustrowana potrafi zaciekawić młodzież w każdym wieku.

Podsumowując omawianie „Afryki Kazika” zacytowano fragment zakończenia tej książki, które w bardzo celny sposób określa sens podróżowania (wg Nowaka):

...To, co najważniejsze przywiozłem z podróży, to wspomnienia. Największym skarbem są dla mnie te zdjęcia, które oglądacie, te opowieści, których słuchacie. Nie zdobycie bogactw jest najważniejsze w podróżowaniu, ale rzeczy, które zobaczycie i ludzie, których spotkacie...

Spotkamy się ponownie 15 maja 2015 r. o godz. 16:00, a podróżować będziemy po kartach książki „Nieobecna” Barbary Kosmowskiej. Zabierajmy się do czytania.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony