„Kuba i Mela. Dodaj do znajomych.”

Marcowe spotkanie DKK „Wtajemniczeni”, 20 marca 2015 r., poświęcone było książce Macieja Orłosia i Henryka Sawki pt. „Kuba i Mela. Dodaj do znajomych”.

Maciej Orłoś to nie tylko pan z „Teleexpressu”. To także tata Melanii i Jakuba oraz poważny autor mniej poważnej książki dla dzieci, którą omawiano w czasie spotkania. Ten znany dziennikarz był również twarzą zachęcającej do czytania kampanii społecznej, organizowanej przez fundację Cała Polska czyta dzieciom. Jest doskonałym obserwatorem, a na pewno doskonale zna swoje dzieci i ich, czasem skomplikowany, sposób odbierania rzeczywistości.

Dzieciaki: Kuba - 11 lat i Mela - 7 lat to  bystrzaki obserwujące otaczający ich świat i przekładające rzeczy zasłyszane lub zaobserwowane na własną logikę, wprowadzające najdziksze pomysły w życie z różnym zakończeniem. Wiadomo, dzieci w przeciwieństwie do dorosłych, rzadko się nudzą. Uwielbiają nowoczesne urządzenia typu iPhony, iPady, Wii, i inne, i potrafią o wiele sprawniej posługiwać się nimi niż rodzice.

W książce przeczytamy również anegdoty rodzinne, między innymi o rodzinnej wyprawie na wakacje, perypetiach z telefonem na lekcji matematyki, zakończonej fiaskiem próbie nauczenia tatusia gry w popularną karciankę czy bezcennych i zupełnie nieprzydatnych poradach ojca rodziny odnośnie zasad recytowania „Pawła i Gawła”. Wszystko opisane w lekki i śmieszny sposób. Dodatkowo książka ilustrowana jest ciekawymi rysunkami Henryka Sawki, jednego z najbardziej znanych polskich rysowników, zaprzyjaźnionego z Maciejem Orłosiem.

Książka zainteresowała klubowiczów. Lekka w odbiorze, przesycona humorem. Choć przeznaczona dla młodszych czytelników, starsi z chęcią ją czytali. Wspominając własne perypetie w szkole czy w domu, niejedna z dziewczyn mogłaby napisać swoją książkę. Sądząc z opowiadań, na pewno byłoby nie mniej ciekawie.

 Od marca wprowadzamy nowy system oceny przeczytanych i omówionych na spotkaniach książek. Przyjęliśmy skalę od 1 do 5. Na ocenę książki mają wpływ tylko nasze odczucia po jej przeczytaniu i omówieniu oraz nasz gust czytelniczy. Każdy z klubowiczów proponuje swoją ocenę, a ta ostateczna jest średnią wszystkich. Książka „Kuba i Mela. Dodaj do znajomych” otrzymała ocenę „4” (wedługg klubowiczów bardzo wysoką).

Życząc sobie udanych świąt wielkanocnych, pożegnaliśmy się do 17 kwietnia br., kiedy to omówimy kolejną książkę, a będzie to „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Miłych świąt! Do zobaczenia!

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony