„Przy herbatce o książkach” - spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

Dyskusyjne Kluby Książki, działające z inicjatywy Instytutu Książki, mogą zapraszać na swoje spotkania znanych autorów. Skorzystaliśmy z tej możliwości i 17 września 2014 r. zaprosiliśmy Pawła Beręsewicza - tłumacza, autora słowników językowych, a przede wszystkim znanego i lubianego pisarza książek dla dzieci i młodzieży. Oprócz członkiń DKK ”Wtajemniczeni” w spotkaniu uczestniczyli również uczniowie klas trzecich szkół podstawowych nr 3 i 10 w Krośnie.

Dzięki swojej ujmującej osobowości, pisarz w oryginalny sposób przedstawił swoje książki. Rozmowy, prowadzone „przy herbatce”, okazały się bardzo interesujące. Rozmowa z Dominikiem toczyła się wokół książki „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Wiktoria wybrała książkę przygodową, a były to „Przygody Ciumków”. Natomiast Jarek chciał rozmawiać o książkach detektywistycznych, więc autor zaproponował mu „Tajemnicę człowieka z blizną”. Pan Paweł czytał fragmenty swoich książek, pytał o opinię, ale nigdy nie zdradzał zakończenia. Zachęcał do ich przeczytania.

Pisarz jest znany z dobrego kontaktu z dziećmi, umiejętnego zachęcenia uczestników do aktywnego wyrażania swoich opinii i tym razem nie było inaczej. Kiedy przyszedł czas na pytania do autora, dzieci spontanicznie pytały o różne rzeczy. Z odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że pan Paweł uwielbia lody waniliowe, pierwszą książkę napisał, gdy miał około 30 lat, w szkole najbardziej lubił wychowanie fizyczne, w piłkę grał dwa lata temu. Na niektóre pytania odpowiadał cytatami z książki „Czy pisarzom burczy w brzuchu?”.

Po spotkaniu można było nabyć książki autora, dostarczone przez Wydawnictwo Literatura oraz otrzymać autograf. Dużą atrakcją okazała się sesja zdjęciowa z panem Pawłem, zbiorowa i indywidualna. Trudne było rozstanie. Dziękując za udane spotkanie, życząc udanych pomysłów na kolejne książki, wręczono pisarzowi maskotkę bibliotecznego cudaka, by towarzyszył mu w dalszej pracy pisarskiej.

Spotkanie okazało się bardzo udane, Paweł Beręsewicz na pewno zyskał nowych czytelników swoich książek, a dzieci - możliwość bezpośredniego kontaktu ze znanym pisarzem.

Kalendarz wydarzeń

Luty 2023
P W Ś C P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5
Początek strony