Odzyskać utracone

29 października 2018 r. w Filii nr 4 KBP członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki „Czwórka” mieli okazję poznać twórczość bestsellerowego amerykańskiego pisarza, laureata wielu literackich nagród – Richarda Paula Evansa. Podczas spotkaniaomawiano powieści pt. „List”.

Inspirująca historia o nieprzemijającej sile miłości, samotności i skomplikowanych relacjach międzyludzkich pochłonęła czytelników DKK, czyniąc dyskusję niezwykle owocną. Kwestia narracji, interpretacji okładki książki, jak i tytułu powieści zapoczątkowała rozmowy na temat tej wielowątkowej, bardzo interesującej książki.

Zwrócono również uwagę na konstrukcję bohatera. Zdaniem klubowiczów prezentowane przez Evansa emocje, wyrażane przez bohaterów z niezwykłą wiarygodnością, sprawiają, że czytelnik czuje się uczestnikiem opisywanych wydarzeń. Są momenty kiedy pragnie potrząsnąć głównym bohaterem, przestrzec go przed niebezpieczeństwem i takie, kiedy ceni jego szlachetność i odwagę. Klubowicze, operując cytatami z książki, odpowiedzieli na istotne pytania dotyczące postaw życiowych i wyznawanych wartości. Zgadzając się z pisarzem stwierdzili, że „życie to najważniejsze świadectwo. Są rzeczy, za które warto umierać (...) i dla których warto żyć”, a „gwiazdy najlepiej widać, gdy niebo jest najciemniejsze”.

Klubowicze zgodzili się z opinią, że „List” R. P. Evansa doskonale oddaje realia lat trzydziestych ubiegłego wieku, czasu wystawnych przyjęć i początków big-bandów, a zarazem upadku wielkich fortun i dotkliwej nędzy. Opisywana w książce trudna sytuacja czarnoskórych, uznawanych za „ludzi bez duszy” wywołała na spotkaniu burzliwą dyskusję. Poruszyła klubowiczów, którzy słowami autora spuentowali owo zagadnienie: „są ludzie o jasnej karnacji i pięknych twarzach, ale o duszach ciemnych i pokrętnych jak dębowe sęki (...) Są też ludzie o pięknych duszach”.

Kto czyta powieści R.P. Evansa, ten wie, że mają one w sobie dużo ładunku emocjonalnego i wzruszeń, że w jego książkach nie ma sztuczności, wypływają z nich życiowe mądrości, które na długo pozostają w świadomości odbiorców. Z pewnością „List”, który wzruszył miliony czytelników na całym świecie, pozostanie na długo w pamięci klubowiczów krośnieńskiego DKK.

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w DKK „Czwórka” 9 listopada o godz. 16:00, na którym uczcimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony