Lodowi wojownicy

23 kwietnia 2018 r. klubowiczki DKK „Czwórka” świętowały pierwszą rocznicę założenia klubu w Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich z reportażem Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości”. Zgodnie z tradycją obdarowały się różami i książkami.

Wiosenna aura sprzyja i już zdążyliśmy zapomnieć o srogiej zimie, ale w żaden sposób nie wpłynęło to na odbiór lektury, która tym razem zabrała czytelniczki w ośnieżone Himalaje. J. Hugo-Bader w swojej książce opisuje czerwcową wyprawę poszukiwawczą, która wyrusza na Broad Peak po ciała zaginionych zimą 2013 r. himalaistów: Maćka Berbeki i Tomka Kowalskiego. Jest on jednym z czterech uczestników wyprawy, której celem jest pochowanie, ciał zaginionych. Autor mierzy się z ośmiotysięcznikiem, własnymi słabościami i szaleństwem ludzi gór, tworząc przy tym pasjonującą relację z podróży.

Jacek Hugo-Bader w swoim reportażu pokazuje kulisy tragicznej, zimowej wyprawy polskich „lodowych wojowników” na Broad Peak. Wspólnie z rodzinami zmarłych zastanawia się, co tak naprawdę wydarzyło się w górach. Czy zabrakło braterstwa liny, zawinił sprzęt czy może przekroczono linię śmierci? A może dała o sobie znać choroba wysokościowa i wycieńczenie organizmu?

Klubowiczki zauważyły, że autor relacjonuje zdarzenia, przytacza rozmowy, internetowe hejty, lecz sam na łamach książki nie ocenia himalaistów i nie snuje domysłów. Czytelniczki znając treść raportu powypadkowego Polskiego Związku Alpinizmu w trakcie dyskusji przychyliły się do opinii kierownika tragicznej wyprawy K. Wielickiego, że „na dużych wysokościach moralność i stan umysłu są zupełnie inne niż w rzeczywistości” i trudno jest oceniać z perspektywy czytelnika zachowania ludzi, których „mróz po zwierzęcemu chce zabić”. Zauważyły również, że środowisko wspinaczkowe jest mocno podzielone, a żądza sławy i towarzysząca jej śmierć - bardzo powszechne.

J. Hugo-Bader w swoim reportażu w wspaniały sposób ukazał pasję wspinaczkową, która pomimo ogromnego niebezpieczeństwa i śmierci kolegów, pcha „lodowych wojowników” na szczyt, by zdobywać kolejne ośmiotysięczniki. Klubowiczom w pamięci zapadło jedno zdanie w reportażu: „Wspinasz się, jesteś u kresu wytrzymałości, niemal umierasz ze zmęczenia, głodu i pragnienia (…) ale jesteś szczęśliwy”. W związku z tym klubowicze pełni podziwu, a także i niechęci dla tego, co robią owi „szaleńcy”, zażarcie dyskutowali o ludzkich wartościach i marzeniach.

Książka J. Hugo-Badera udowodniła, że nie trzeba być zapaleńcem i wielkim podróżnikiem, aby tematy zupełnie obce, które do tej pory nie były w przestrzeni naszych zainteresowań, tak nas poruszyły. Czytając ten wciągający reportaż poznajemy specyficzną terminologię górską, szczegóły dotyczące sprzętu wspinaczkowego, stroju i warunków panujących na dużych wysokościach, jakby „na innej planecie”. Emocje w książce są tak duże, że wręcz czujemy przeszywające zimno, ból zmarzniętego ciała, a zamieszczone fotografie gór jednocześnie zadziwiają nas i przerażają. Książka z pewnością godna polecenia!

Na kolejne spotkanie w DKK zapraszamy już 17 maja 2018 r. o godz. 17:00 na spotkanie autorskie A. Lingas-Łoniewskiej, do Saloniku Artystycznego KBP.

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
Początek strony