Kaskada zaskoczeń

Jeden z najpopularniejszych pisarzy Francji, Guillaume Musso, 19 marca 2018 r. zagościł w krośnieńskim Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka” za sprawą powieści „Papierowa dziewczyna” i przeczytanego na łamach ostatniego numeru „Twojego Stylu” wywiadu z autorem.

Niezwykle poczytny francuski pisarz, w opowieści o prawdziwej przyjaźni i romantycznej miłości z domieszką magii i zdarzeń paranormalnych, zabiera czytelnika w podróż po przedmieściach Londynu, Rzymu, Paryża i Los Angeles w poszukiwaniu zaginionego egzemplarza książki, od którego zależy życie „papierowej dziewczyny”.

Głównym atutem Musso jest tworzenie „niestworzonych” historii, w których granica między tym co rzeczywiste, a tym co magiczne, jest bardzo cienka. Dzięki tej umiejętności czytelnicy DKK zostali wmanewrowani w ciąg zaskakujących zdarzeń, w których świat wyobraźni przenika świat realny. Jednym to w ogóle się nie spodobało, inni zaś chłonęli całym sobą szybkie tempo niesamowitych wydarzeń, które zmieniały się jak w kalejdoskopie. Jedni nie przeczytali książki do końca, inni zachwycali się jej przewrotnym zakończeniem. Niektórym z przyjemnością czytało się o odpowiedzialności pisarza za swojego książkowego bohatera, inni nie mogli przebrnąć przez reporterski początek lektury. Wśród klubowiczów zdania były podzielone. Jedno jest pewne: emocje w trakcie czytania książki są gwarantowane.

Dyskutując o książce, klubowicze poruszyli temat przyjaźni zbudowanej na traumatycznych wydarzeniach z dzieciństwa, idei bookcrossingu, o której czytamy w „Papierowej dziewczynie”, depresji, przypadłości i nałogów artystów, a także syndromu „białej kartki”.

Zdaniem klubowiczów kunsztu literackiego „Papierowej dziewczynie” dodają cytaty poprzedzające każdy rozdział, szybkie, zaskakujące zwroty akcji, mistrzostwo w kreowaniu atmosfery tajemnicy i nietuzinkowe pomysły budujące fabułę. Może zatem warto jeszcze raz sięgnąć po literaturę Musso. Polecamy!

Na kolejne spotkanie w DKK zapraszamy 23 kwietnia 2018 r. o godz. 16:00 na dyskusję o książce J. Hugo-Badera „Najdłuższy film o miłości”. Z dwóch powodów będzie to spotkanie uroczyste: w tym dniu świętować będziemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz pierwszą rocznicę powstania naszego klubu „Czwórka”.

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Początek strony