Miłość poezją życia

18 maja 2017 r. odbyło się spotkanie w nowo założonym Dyskusyjnym Klubie Książki „Czwórka”, działającym w Filii nr 4. Przedmiotem dyskusji klubowiczów uczyniono światowy bestseller amerykańskiej pisarki Jessici Brackmole „Listy z wyspy zwanej Niebem”, historię miłości, która łączy dwa kontynenty, dwie wojny światowe i dwa pokolenia kobiet.

Literacki debiut młodej pisarki przypadł większości klubowiczów do gustu. Znaleźli się i tacy, którzy zaraz na początku odrzucili lekturę twierdząc, iż korespondencyjna narracja czyni ją trudną w odbiorze. „Szkoda” – szeptali inni, bo książka, pomimo iż wymaga od czytelnika skupienia i uwagi, jest godna zainteresowania, zaskakuje, trzyma w napięciu, przez co nie można się od niej oderwać.

Lektura wywołała dyskusje na wiele tematów, m.in. roli i pozycji kobiet w rodzinie i społeczeństwie, dobieraniu się par w zależności od pasji i upodobań czy niedomówień w relacjach międzyludzkich, które w wielu przypadkach stają się przyczyną rozpadu związków i rodzin. O tej powieści moglibyśmy rozmawiać bez końca. Oceniać zachowania bohaterów, rozbierać na czynniki pierwsze, zastanawiać się, co by było gdyby losy bohaterów potoczyły się inaczej.

Pomimo trudnej formy, klubowiczki doceniły niebanalną strukturę książki, pisaną w całości w formie listów. Zauważyły również, że sztuka epistolarna zanikła dziś na rzecz elektronicznych wiadomości typu sms czy e-mail, z sentymentem wspominając niecierpliwość, szybkie kołatanie serca i drżenie rąk, kiedy otwierały długo wyczekiwaną korespondencję miłosną.

Przyznały, że Jessica Brockmole umiejętnie operuje słowem, dlatego też postacie są wyraziste, budzą sympatię, pochłaniają uwagę, a historia łączy się w jednolitą całość. Zdaniem klubowiczów niebiańska okładka książki współgra z tytułem powieści, który również poddano próbie interpretacji.

Spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zakończono cytatem z powieści „książka jest niczym ogród noszony w kieszeni”, który wspaniale podsumował dyskusję. A już 19 czerwca 2017 r. o godz. 16:00 zapraszamy na rozmowy o książce Bertranda Meyera-Stableya „Mężczyźni, którzy wstrząsnęli światem mody”.

Kalendarz wydarzeń

Lipiec 2020
P W Ś C P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Początek strony